Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

с. Горско Косово

Дата на публикуване: 12.11.2020
Последна актуализация: 30.12.2021

Население

Броят на жителите  по данни от 2015 г. е 169. Общата площ в регулация е 35.69 хектара.

Жилищен фонд

Жилищните сгради са 216 броя, от които само 94 са обитавани, 20 необитавани, 102 жилища са за временно обитаване /вилни сгради/.

Местоположение

Местоположението на селото се отличава с най-голяма близост до язорир „Александър Стамболийски” в сравнение с останалите села от общината и това определя характера на ползване на територията като подходяща вилен отдих и възстановяване.

Село Горско Косово е преместено от старото село, намиращо се в чашата на язовира, през 1946 г. То е разположено в подножието на язовир „Александър Стамболийски” и по поречието на река Росица. Землището на селото граничи с град Сухиндол на север и землищата на селата Бяла река - на изток, Младен - на юг, Крамолин - на запад.

В землището на селото попадат и селищни образувания „Мъдъра” и „Куза”, които се използват за вилен отдих.

Икономическа и стопанска дейност. Традиции.

В Горско Косово земите са плодородни и подходящи за отглеждане на лозовите масиви. Лозарството е основен поминък на хората от селото. Отглеждат се и маточници за подложков материал, събират се калеми от определен сорт, създава се млад лозов посадъчен материал, който се отглежда и сортира. И от него се правят млади лозя.

Развито е и овощарството. Отглеждат се различни видове ябълки, което е интензивно насаждение. Отглеждат се по традиционен начин. Наторяват се с оборски тор. Технологията е одобрена от Министерството на земеделието. В тази плододаваща градина се отглеждат летни и зимни ябълки. Основни сортове са: Муцу, Фуджи, Молис, Дилишес, Айдарет, Виста-Бела, Мелрос, Прима, Гренисмит.

Напояват се част от земите, които се намират в близост до главен силов канал /ГСК/. Напояването се извършва гравитачно или със специални съоръжения за напояване. През канала вървят 28 куб. м вода/секунда. ГСК води началота си от ВЕЦ „Росица- 1”, на която мощността е 7,5 мегавата.

В северната част на селото, в регулация, се намират обединени терените на складова база и стопански двор на площ от 1.33 ха. В съседство, но извън ругулация е втори по-малък стопански двор от 0.06 ха.

Обществено обслужване, образование, здравеопазване

В Горско Косово работи читалище „Росица 1968”, основано през 1968 г., регистрирано с номер 3035 в Регистъра на народните читалища, поддържан от Министерството на културата. с богата библиотека с над 600 книги. В читалището се е развивала активна самодейност през 60-те и 70-те години. Поддържа се библиотека със стотици книги.

По традиция се празнуват Бабин ден, Осми март, Никулден.

Селото притежава условия за развитие на вилен отдих и селски туризъм.

В селото е имало начално училище „Бончо Маринов” от първи до четвърти клас, носещо името на убит партизанин. В същата сграда на училището са се помещавали кметсвото, здравната служба и пощата.

През 2015 г. отваря врати храм-параклис, който носи името на патрона на селото „Свети Архангел Михаил”. Всяка година 8 ноември се провежда местният традиционен събор.

През 1973 г. началното училище е било ремонтирано и пригодено в „Дом за пълнолетни лица с деменция”. Капацитетът му е за 60 домуващи и 34 обслужващ персонал.

По крайбрежието на язовир „ Александър Стамболийски” има туристически и спортни бази за отдих и спортен риболов. През летния сезон се посещават от 1500 до 2000 туристи. По крайбрежието на язовира се разполагат стотици палатки на рибари и техните семейства.
В землището на селото, на около 1500 м от регулацията, през 1982 г. е построен профилакториум с леглова база от 26 легла. В близост до него е изградена и туристическа база.

В селото има създаден клуб на ловеца.

Село Горско Косово е асфалтирано през 1973 г. и степента на изграденост и благоустроеност на улична мрежа в населеното място е задоволителна.

Жителите на селото се обслужват от една автобусна линия Павликени - Сухиндол - Горско Косово и обратно. Учащите се извозват с училищни автобуси.

Гробищният парк е ситуиран в северната част на селото, попада в регулация, заема площ от 0.36 ха.

Здравеопазването се осъществява от домашен лекар и спешна помощ.

Телекомуникацията: Селото е оборудвано със съоръжения на пощенски и телефонни услуги. Сателитна телевизия покрива територията на селото. Също така има и покритие с мобилни комуникации на всички оператори.

Селото няма изградена канализационна мрежа за отпадни води. Използват се септични ями.

През 2000 г. собствениците на имоти и парцели са учредили сдружение с нестопонска цел за осъществяване на дейност - водоползватели на промишлена вода от язовир „Александър Стамболийски”. Сдружението е открито за всички собственици на имоти в регулационния план на с. Горско Косово.

В границите на защитена зона ”Река Росица„ BG0000609 и защитена зона ”Язовир Стамболийски„ BG0000275 по Директива за опазване на дивата флора и фауна, попадат части от землището на с. Горско Косово и цялото селище.

Функционира къща за гости „При Сашо и Дида” с 2 двойни стаи и около 10 легла.

Електроснабдяването на консуматорите на енергия в селото се осъществява от енерго-разпределителното дружество ЕнергоПро Варна. В селището функционират 3 броя битови електропостове.